L175J15K
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L175J15K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L175J15K
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 15K OHM 5% 175W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Series:270
Resistance:15 kOhms
Power (Watts):175W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:OHL175J15K
OHL175J15K-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:15 kOhms ±5% 175W Wirewound Chassis Mount Resistor