L100J3K0
Buy L100J3K0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L100J3K0
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 3K OHM 5% 100W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Series:270
Resistance:3 kOhms
Power (Watts):100W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:OHL100J3K0
OHL100J3K0-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Lead Style:Solder Lugs
Failure Rate:-
Detailed Description:3 kOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor