L100J2K0
Ohmite
L100J2K0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L100J2K0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L100J2K0
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 2K OHM 5% 100W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 16 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Series:270
Resistance:2 kOhms
Power (Watts):100W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Lead Style:Solder Lugs
Failure Rate:-
Detailed Description:2 kOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor