KTS501B105M76N0T00
Nippon Chemi-Con
KTS501B105M76N0T00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KTS501B105M76N0T00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KTS501B105M76N0T00
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP CER 1UF 500V X7R 3025
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 600 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.295" L x 0.248" W (7.50mm x 6.30mm)
Series:NTS
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:3025 (7563 Metric)
Other Names:565-4704-2
KTS501B105M76N0T00-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:1µF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R 3025 (7563 Metric)
Capacitance:1µF