KTS500B474M31N0T00
Nippon Chemi-Con
KTS500B474M31N0T00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KTS500B474M31N0T00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KTS500B474M31N0T00
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:NTS
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:0.47µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Capacitance:0.47µF