KTPS24-05940MP-VI-P1
Volgen / Division of Kaga Electronics USA
KTPS24-05940MP-VI-P1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KTPS24-05940MP-VI-P1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KTPS24-05940MP-VI-P1
Manufacturer Volgen / Division of Kaga Electronics USA
Description AC/DC WALL MOUNT ADPTR 5.9V 24W
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Weight:-
Voltage - Output:5.9V
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Size / Dimension:2.95" L x 1.41" W x 2.58" H (75.0mm x 35.8mm x 65.6mm)
Series:KTPS24 (24W)
Region Utilized:International
Power (Watts):24W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Other Names:KTPS24-5940MP-VI-P1
KTPS24-5940MP-VI-P1-ND
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Input Type:Multi-Blade (Included)
Input Connector:Multi-Blade
Form:Wall Mount
Efficiency:Level VI
Detailed Description:5.9V 24W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Included) Input
Current - Output (Max):4A
Cord Length:59" (1.50m)