KTPS24-05040MP
Volgen / Division of Kaga Electronics USA
KTPS24-05040MP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KTPS24-05040MP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KTPS24-05040MP
Manufacturer Volgen / Division of Kaga Electronics USA
Description AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Weight:0.348 lb (157.85g)
Voltage - Output:5V
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Size / Dimension:3.05" L x 2.04" W x 1.59" H (77.5mm x 51.8mm x 40.5mm)
Series:KTPS24 (24W)
Region Utilized:International
Power (Watts):20W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Other Names:62-1113
KTPS2405040MP
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Multi-Blade (Included)
Input Connector:Multi-Blade
Form:Wall Mount
Efficiency:Level V
Detailed Description:5V 20W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Included) Input
Current - Output (Max):4A
Cord Length:39.4" (1.00m)