KT3-BK
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KT3-BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KT3-BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KT3-BK |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.39" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 80 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.62 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 8-22 AWG |
|---|---|
| Voltage Rating: | 600V |
| Top Termination: | Screws |
| Terminal Screw Material: | - |
| Terminal Screw Finish: | - |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Series: | Magnum® KT3 |
| Pitch: | 0.390" (9.91mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Temperature: | 105°C |
| Number of Wire Entries: | 6 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Circuits: | 3 |
| Mounting Type: | Chassis, Panel |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Material - Insulation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Flange |
| Detailed Description: | 3 Circuit 0.390" (9.91mm) Barrier Block Connector, Screws |
| Current Rating: | 40A |
| Color: | Black |
| Bottom Termination: | Closed |
| Barrier Type: | Enclosed |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KT3-BK, use the request quote form to request KT3-BK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KT3-BK.The price and lead time for KT3-BK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KT3-BK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


