KSD363YTU
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSD363YTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSD363YTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSD363YTU |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | KSD363 Series 120 V 6 A 40 W NPN Epitaxial Silicon Transistor TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.509 | $0.459 | $0.414 | $0.405 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 120V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1V @ 100mA, 1A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-220-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 40W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 10MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 120V 6A 10MHz 40W Through Hole TO-220-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 120 @ 1A, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1mA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 6A |
| Base Part Number: | KSD363 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KSD363YTU, use the request quote form to request KSD363YTU pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSD363YTU.The price and lead time for KSD363YTU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSD363YTU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
