KSC421V30ACT3.17
C&K
KSC421V30ACT3.17
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSC421V30ACT3.17 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KSC421V30ACT3.17
Manufacturer C&K
Description SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Termination Style:SMD (SMT) Tab
Switch Travel:0.375mm
Switch Function:Off-Mom
Series:KSC
Packaging:Bulk
Outline:7.40mm x 6.90mm
Other Names:*KSC421V30ACT3.17
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operating Force:170gf
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:300,000 Cycles
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Illumination:Non-Illuminated
Features:-
Detailed Description:Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Surface Mount, Right Angle
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 32VDC
Circuit:SPST-NO
Actuator Type:Standard
Actuator Orientation:Side Actuated
Actuator Material:-
Actuator Length, Right Angle:3.17mm