KMG35VB222M16X25LL
Nippon Chemi-Con
KMG35VB222M16X25LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KMG35VB222M16X25LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KMG35VB222M16X25LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:KMG
Ripple Current @ Low Frequency:1.26A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.3608A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):121 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:2200µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 121 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2200µF