KMG35VB101M6X11LL
Nippon Chemi-Con
KMG35VB101M6X11LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KMG35VB101M6X11LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KMG35VB101M6X11LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:KMG
Ripple Current @ Low Frequency:150mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:225mA @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):2.321 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:100µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2.321 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF