KB25CKW01-5F12-JB
NKK Switches
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KB25CKW01-5F12-JB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KB25CKW01-5F12-JB
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:On-Mom
Series:KB
Panel Cutout Dimensions:Circular - 12.30mm Dia
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:100,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):12 VDC
Illumination Type, Color:LED, Green
Features:-
Electrical Life:50,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:1A (AC/DC)