KAL25FB7R50
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KAL25FB7R50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KAL25FB7R50
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 25W
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Series:KAL
Resistance:7.5 Ohms
Power (Watts):25W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.577" (14.66mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:7.5 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor