KAL10FB2K50
Stackpole Electronics, Inc.
KAL10FB2K50
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KAL10FB2K50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KAL10FB2K50
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 12.5W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 104 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Series:KAL
Resistance:2.5 kOhms
Power (Watts):12.5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:KAL 10 2.5K 1% B