K1500SRP
Hamlin / Littelfuse
K1500SRP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy K1500SRP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. K1500SRP
Manufacturer Littelfuse
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 27630 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Breakover:140 ~ 170V
Supplier Device Package:DO-214
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:F5636CT
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Detailed Description:Diac/Sidac Thyristor 140 ~ 170V 1A DO-214
Current - Peak Output:1A
Current - Hold (Ih) (Max):150mA