JTE0348D15
XP Power
JTE0348D15
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JTE0348D15 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. JTE0348D15
Manufacturer XP Power
Description DC DC CONVERTER +/-15V 3W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 8 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-15V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Isolation:1.5kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Series:JTE
Power (Watts):3W
Packaging:Tube
Package / Case:24-DIP Module, 8 Leads
Other Names:1470-2935-5
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Outputs:2
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Features:SCP
Efficiency:81%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 100mA, 100mA 18V - 75V Input
Current - Output (Max):100mA, 100mA