JTD2024D12
XP Power
JTD2024D12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JTD2024D12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. JTD2024D12
Manufacturer XP Power
Description DC DC CONVERTER +/-12V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 17 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-12V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.60" L x 1.00" W x 0.41" H (40.6mm x 25.4mm x 10.4mm)
Series:JTD20
Power (Watts):20W
Package / Case:4-DIP Module
Other Names:1470-4096
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Number of Outputs:2
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Features:-
Efficiency:88.5%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 835mA, 835mA 9V - 36V Input
Current - Output (Max):835mA, 835mA