JCK4012S3V3
XP Power
JCK4012S3V3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JCK4012S3V3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. JCK4012S3V3
Manufacturer XP Power
Description DC DC CONVERTER 3.3V 40W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Isolation:1.6kV
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Series:JCK
Power (Watts):40W
Packaging:Tube
Package / Case:6-DIP Module
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency:90%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 8A 9V - 18V Input
Current - Output (Max):8A