JCK4012S12
XP Power
JCK4012S12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JCK4012S12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. JCK4012S12
Manufacturer XP Power
Description DC DC CONVERTER 12V 40W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:1.6kV
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Series:JCK
Power (Watts):40W
Packaging:Tube
Package / Case:6-DIP Module
Other Names:1470-2013-5
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency:91%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.33A 9V - 18V Input
Current - Output (Max):3.33A