IS25LP256D-RMLE-TR
ISSI (Integrated Silicon Solution, Inc.)
IS25LP256D-RMLE-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IS25LP256D-RMLE-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IS25LP256D-RMLE-TR
Manufacturer ISSI
Description NOR Flash Serial SPI 2.5V/3.3V 256Mbit 32M X 8bit 7ns/8ns 16-Pin SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 9476 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:800µs
Voltage - Supply:2.3 V ~ 3.6 V
Technology:FLASH - NOR
Supplier Device Package:16-SOIC
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:256Mb (32M x 8)
Memory Interface:Serial
Memory Format:FLASH
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Detailed Description:FLASH - NOR Memory IC 256Mb (32M x 8) Serial 133MHz 7ns 16-SOIC
Clock Frequency:133MHz