IRG4IBC30FD
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRG4IBC30FD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRG4IBC30FD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRG4IBC30FD |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier |
| Description | Trans IGBT Chip N-CH 600V 20.3A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Full-Pak |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.27 | $9.38 | $9.11 | $8.84 | $8.57 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 1.8V @ 15V, 17A |
| Test Condition: | 480V, 17A, 23 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 42ns/230ns |
| Switching Energy: | 630µJ (on), 1.39mJ (off) |
| Supplier Device Package: | TO-220AB Full-Pak |
| Series: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | 42ns |
| Power - Max: | 45W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names: | *IRG4IBC30FD |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Gate Charge: | 51nC |
| Detailed Description: | IGBT 600V 20.3A 45W Through Hole TO-220AB Full-Pak |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 120A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 20.3A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRG4IBC30FD, use the request quote form to request IRG4IBC30FD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRG4IBC30FD.The price and lead time for IRG4IBC30FD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRG4IBC30FD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
