IRG4IBC30WPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRG4IBC30WPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRG4IBC30WPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRG4IBC30WPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | IGBT 600V 17A 45W TO220FP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.24 | $6.03 | $5.85 | $5.68 | $5.51 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.7V @ 15V, 12A |
| Test Condition: | 480V, 12A, 23 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 25ns/99ns |
| Switching Energy: | 130µJ (on), 130µJ (off) |
| Supplier Device Package: | TO-220AB Full-Pak |
| Series: | - |
| Power - Max: | 45W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names: | *IRG4IBC30WPBF SP001533652 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Gate Charge: | 51nC |
| Detailed Description: | IGBT 600V 17A 45W Through Hole TO-220AB Full-Pak |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 92A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 17A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRG4IBC30WPBF, use the request quote form to request IRG4IBC30WPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRG4IBC30WPBF.The price and lead time for IRG4IBC30WPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRG4IBC30WPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
