IRFIZ34E
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFIZ34E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFIZ34E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFIZ34E |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier |
| Description | Mosfet N-ch 60V 21A TO220FP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220AB Full-Pak |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 42 mOhm @ 11A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 37W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names: | *IRFIZ34E |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 700pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 34nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | N-Channel 60V 21A (Tc) 37W (Tc) Through Hole TO-220AB Full-Pak |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 21A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFIZ34E, use the request quote form to request IRFIZ34E pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFIZ34E.The price and lead time for IRFIZ34E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFIZ34E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
