IRFIZ24EPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFIZ24EPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFIZ24EPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFIZ24EPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | 60V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-220 FullPak (Iso) package |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.63 | $0.569 | $0.513 | $0.502 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220AB Full-Pak |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 71 mOhm @ 7.8A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 29W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names: | *IRFIZ24EPBF SP001575814 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 370pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 20nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | N-Channel 60V 14A (Tc) 29W (Tc) Through Hole TO-220AB Full-Pak |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 14A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFIZ24EPBF, use the request quote form to request IRFIZ24EPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFIZ24EPBF.The price and lead time for IRFIZ24EPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFIZ24EPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
