IRFI9Z24G
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFI9Z24G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFI9Z24G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFI9Z24G |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | -60V Single P-channel Hexfet Power Mosfet in A TO-220 Fullpak (iso) Package |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.609 | $1.452 | $1.31 | $1.281 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220-3 |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 280 mOhm @ 5.1A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 37W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Other Names: | *IRFI9Z24G |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 570pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 19nC @ 10V |
| FET Type: | P-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | P-Channel 60V 8.5A (Tc) 37W (Tc) Through Hole TO-220-3 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 8.5A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFI9Z24G, use the request quote form to request IRFI9Z24G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFI9Z24G.The price and lead time for IRFI9Z24G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFI9Z24G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
