IRFBE20STRL
Electro-Films (EFI) / Vishay
IRFBE20STRL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFBE20STRL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IRFBE20STRL
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description MOSFET N-CH 800V 1.8A D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
800 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D2PAK
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:6.5 Ohm @ 1.1A, 10V
Power Dissipation (Max):-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:530pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:38nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):800V
Detailed Description:N-Channel 800V 1.8A (Tc) Surface Mount D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1.8A (Tc)