IRF3546MTRPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3546MTRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3546MTRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRF3546MTRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET 4N-CH 25V 16A/20A 41PQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.111 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.1V @ 35µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 41-PQFN (6x8) |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 3.9 mOhm @ 27A, 10V |
| Power - Max: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 41-PowerVFQFN |
| Other Names: | IRF3546MTRPBF-ND IRF3546MTRPBFTR SP001530116 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1310pF @ 13V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 15nC @ 4.5V |
| FET Type: | 4 N-Channel |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 25V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 4 N-Channel 25V 16A (Tc), 20A (Tc) Surface Mount 41-PQFN (6x8) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 16A (Tc), 20A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRF3546MTRPBF, use the request quote form to request IRF3546MTRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF3546MTRPBF.The price and lead time for IRF3546MTRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRF3546MTRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

