IR2105STR
International Rectifier (Infineon Technologies)
IR2105STR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IR2105STR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IR2105STR
Manufacturer International Rectifier
Description IC Driver Half-bridge 8-SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 23238 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:10 V ~ 20 V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Rise / Fall Time (Typ):100ns, 50ns
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Drivers:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Logic Voltage - VIL, VIH:0.8V, 3V
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):600V
Gate Type:IGBT, N-Channel MOSFET
Driven Configuration:Half-Bridge
Detailed Description:Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC
Current - Peak Output (Source, Sink):210mA, 360mA