IPI100N06S3L-03
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPI100N06S3L-03
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPI100N06S3L-03 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPI100N06S3L-03
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 55V 100A TO-262
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 230µA
Vgs (Max):±16V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO262-3
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3 mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max):300W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Other Names:IPI100N06S3L-03-ND
IPI100N06S3L-03IN
IPI100N06S3L03X
IPI100N06S3L03XK
SP000087979
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:26240pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:550nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):55V
Detailed Description:N-Channel 55V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)