IPD80R1K4P7ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPD80R1K4P7ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPD80R1K4P7ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPD80R1K4P7ATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 800V 4A DPAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 874 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 700µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-252
Series:CoolMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.4 Ohm @ 1.4A, 10V
Power Dissipation (Max):32W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:IPD80R1K4P7ATMA1CT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:250pF @ 500V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:10nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:Super Junction
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):800V
Detailed Description:N-Channel 800V 4A (Tc) 32W (Tc) Surface Mount TO-252
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4A (Tc)