IPD80R1K4CEATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPD80R1K4CEATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPD80R1K4CEATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPD80R1K4CEATMA1
Manufacturer Infineon
Description Single N-Channel 800 V 1.4 Ohm 23 nC CoolMOS? Power Mosfet TO-252-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 28312 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.9V @ 240µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO252-3
Series:CoolMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.4 Ohm @ 2.3A, 10V
Power Dissipation (Max):63W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:IPD80R1K4CEATMA1CT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:570pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:23nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):800V
Detailed Description:N-Channel 800V 3.9A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.9A (Tc)