IPD096N08N3GBTMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPD096N08N3GBTMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPD096N08N3GBTMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPD096N08N3GBTMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 80V 73A TO252-3
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 46µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO252-3
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:9.6 mOhm @ 46A, 10V
Power Dissipation (Max):100W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:IPD096N08N3 G
IPD096N08N3 G-ND
IPD096N08N3GBTMA1TR
SP000474196
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2410pF @ 40V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:35nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):80V
Detailed Description:N-Channel 80V 73A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:73A (Tc)