IPB65R280E6ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB65R280E6ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB65R280E6ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB65R280E6ATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH TO263-3
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 440µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D²PAK (TO-263AB)
Series:CoolMOS™ E6
Rds On (Max) @ Id, Vgs:280 mOhm @ 4.4A, 10V
Power Dissipation (Max):104W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:SP000795274
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:950pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):650V
Detailed Description:N-Channel 650V 13.8A (Tc) 104W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263AB)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:13.8A (Tc)