IPB60R099P7ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB60R099P7ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB60R099P7ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB60R099P7ATMA1
Manufacturer Infineon
Description Single N-Channel 600 V 99 mOhm 45 nC CoolMOS? Power Mosfet D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 4228 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 530µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D²PAK (TO-263AB)
Series:CoolMOS™ P7
Rds On (Max) @ Id, Vgs:99 mOhm @ 10.5A, 10V
Power Dissipation (Max):117W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB60R099P7
IPB60R099P7ATMA1-ND
IPB60R099P7ATMA1TR
SP001664910
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1952pF @ 400V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):650V
Detailed Description:N-Channel 650V 31A (Tc) 117W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263AB)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:31A (Tc)