IPB160N04S4LH1ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB160N04S4LH1ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB160N04S4LH1ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB160N04S4LH1ATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH TO263-7
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 110µA
Vgs (Max):+20V, -16V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO263-7-3
Series:Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.5 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):167W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Other Names:SP000979640
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:14950pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:190nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Detailed Description:N-Channel 40V 160A (Tc) 167W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:160A (Tc)