IPB160N04S4H1ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB160N04S4H1ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB160N04S4H1ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB160N04S4H1ATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 40V 160A TO263-7
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 110µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO263-7-3
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.6 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):167W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Other Names:IPB160N04S4H1ATMA1TR
SP000711252
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:10920pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:137nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Detailed Description:N-Channel 40V 160A (Tc) 167W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:160A (Tc)