IPB147N03LGATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB147N03LGATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB147N03LGATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB147N03LGATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 30V 20A TO263-3
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D²PAK (TO-263AB)
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:14.7 mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max):31W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB147N03L G
IPB147N03L G-ND
IPB147N03LGATMA1TR
SP000254712
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1000pF @ 15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:10nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):30V
Detailed Description:N-Channel 30V 20A (Tc) 31W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263AB)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:20A (Tc)