IPB144N12N3GATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB144N12N3GATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB144N12N3GATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB144N12N3GATMA1
Manufacturer Infineon
Description MOSFET N-CH 120V 56A TO263-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 16128 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 61µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D²PAK (TO-263AB)
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:14.4 mOhm @ 56A, 10V
Power Dissipation (Max):107W (Tc)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB144N12N3 GDKR
IPB144N12N3 GDKR-ND
IPB144N12N3GATMA1DKR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3220pF @ 60V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:49nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):120V
Detailed Description:N-Channel 120V 56A (Ta) 107W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263AB)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:56A (Ta)