IPB100N06S3L-03
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB100N06S3L-03
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB100N06S3L-03 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB100N06S3L-03
Manufacturer Infineon
Description Trans MOSFET N-CH 55V 100A 3-Pin(2+Tab) TO-263
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 17527 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 230µA
Vgs (Max):±16V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO263-3-2
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.7 mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max):300W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB100N06S3L-03INTR
IPB100N06S3L-03XTINTR
IPB100N06S3L-03XTINTR-ND
IPB100N06S3L03XT
SP000087978
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:26240pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:550nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):55V
Detailed Description:N-Channel 55V 100A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)