IPB100N06S205ATMA4
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB100N06S205ATMA4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB100N06S205ATMA4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB100N06S205ATMA4
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 55V 100A TO263-3
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO263-3-2
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4.7 mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max):300W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB100N06S205ATMA4-ND
IPB100N06S205ATMA4TR
SP001067896
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5110pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:170nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):55V
Detailed Description:N-Channel 55V 100A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)