IME30-10BPSZC0S
SICK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IME30-10BPSZC0S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IME30-10BPSZC0S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IME30-10BPSZC0S |
|---|---|
| Manufacturer | SICK |
| Description | SENSOR PROX PNP-NO 10MM M30 |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $63.00 | $59.85 | $55.125 | |||
| 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |||
| $48.825 | $47.25 | $45.675 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 10 V ~ 30 V |
|---|---|
| Termination Style: | Connector |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Inductive |
| Sensing Distance: | 0.394" (10mm) |
| Response Frequency: | 500Hz |
| Package / Case: | Cylinder, Threaded - M30 |
| Output Type: | PNP-NO, 3-Wire |
| Other Names: | 1040998 1882-1263 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 75°C |
| Material - Body: | Nickel-Plated Brass |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Indicator: | LED |
| Detailed Description: | Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IME30-10BPSZC0S, use the request quote form to request IME30-10BPSZC0S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IME30-10BPSZC0S.The price and lead time for IME30-10BPSZC0S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IME30-10BPSZC0S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

