IMC1210BN18NM
Dale / Vishay
IMC1210BN18NM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1210BN18NM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IMC1210BN18NM
Manufacturer Dale / Vishay
Description FIXED IND 18NH 624MA 180 MOHM
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Ratings:-
Q @ Freq:30 @ 50MHz
Packaging:Bulk
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance Frequency - Test:50MHz
Inductance:18nH
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)
Frequency - Self Resonant:1GHz
Detailed Description:18nH Unshielded Wirewound Inductor 624mA 180 mOhm Max 1210 (3225 Metric)
DC Resistance (DCR):180 mOhm Max
Current Rating:624mA