IMA-S1000-24-YYPLI
Delta Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMA-S1000-24-YYPLI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IMA-S1000-24-YYPLI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IMA-S1000-24-YYPLI |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Description | AC/DC CONVERTER 24V 1000W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $269.07 | $260.664 | $252.255 | $243.846 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Isolation: | 4kV |
| Voltage - Input: | 80 ~ 275 VAC |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 8.25" L x 5.00" W x 1.20" H (209.5mm x 127.0mm x 30.5mm) |
| Series: | IMA |
| Power (Watts): | 1000W |
| Other Names: | 1145-1207 EOE14020604 IMA-S1000-24V-YYPLI |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Minimum Load Required: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input |
| Efficiency: | 94% |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 24V 42A 80 ~ 275 VAC Input |
| Current - Output (Max): | 42A |
| Approvals: | CCC, CE, cURus |
| Applications: | ITE (Commercial), Medical |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IMA-S1000-24-YYPLI, use the request quote form to request IMA-S1000-24-YYPLI pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IMA-S1000-24-YYPLI.The price and lead time for IMA-S1000-24-YYPLI depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IMA-S1000-24-YYPLI.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
