IKW50N65F5FKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IKW50N65F5FKSA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IKW50N65F5FKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IKW50N65F5FKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Description IGBT 650V 80A 305W PG-TO247-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 596 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Offset (Vt):400V, 25A, 12 Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):80A
Voltage - Breakdown:PG-TO247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:-
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:650V
Test Condition:21ns/175ns
Td (on/off) @ 25°C:120nC
Switching Energy:150A
Series:TrenchStop®
RoHS Status:Tube
Power - Max:305W
Polarization:TO-247-3
Other Names:SP000973420
Operating Temperature - Junction:52ns
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Manufacturer Part Number:IKW50N65F5FKSA1
Input Type:Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce:2.1V @ 15V, 50A