IKW50N65F5FKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IKW50N65F5FKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IKW50N65F5FKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IKW50N65F5FKSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Description | IGBT 650V 80A 305W PG-TO247-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.13 | $3.705 | $3.036 | $2.584 | $2.179 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Offset (Vt): | 400V, 25A, 12 Ohm, 15V |
|---|---|
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 80A |
| Voltage - Breakdown: | PG-TO247-3 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | - |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 650V |
| Test Condition: | 21ns/175ns |
| Td (on/off) @ 25°C: | 120nC |
| Switching Energy: | 150A |
| Series: | TrenchStop® |
| RoHS Status: | Tube |
| Power - Max: | 305W |
| Polarization: | TO-247-3 |
| Other Names: | SP000973420 |
| Operating Temperature - Junction: | 52ns |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | IKW50N65F5FKSA1 |
| Input Type: | Standard |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 2.1V @ 15V, 50A |
| Gate Charge: | 490µJ (on), 160µJ (off) |
| Expanded Description: | IGBT 650V 80A 305W Through Hole PG-TO247-3 |
| Description: | IGBT 650V 80A 305W PG-TO247-3 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IKW50N65F5FKSA1, use the request quote form to request IKW50N65F5FKSA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IKW50N65F5FKSA1.The price and lead time for IKW50N65F5FKSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IKW50N65F5FKSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

