IKW50N65ES5XKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IKW50N65ES5XKSA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IKW50N65ES5XKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IKW50N65ES5XKSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description IGBT TRENCH 650V 80A TO247-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5000 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs240 pcs720 pcs1200 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 50A
Test Condition:400V, 50A, 8.2 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:20ns/127ns
Switching Energy:1.23mJ (on), 550µJ (off)
Supplier Device Package:PG-TO247-3
Series:TrenchStop™
Reverse Recovery Time (trr):70ns
Power - Max:274W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:SP001319682
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Type:Standard
IGBT Type:Trench
Gate Charge:120nC
Detailed Description:IGBT Trench 650V 80A 274W Through Hole PG-TO247-3
Current - Collector Pulsed (Icm):200A
Current - Collector (Ic) (Max):80A