IKU10N60RBKMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IKU10N60RBKMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IKU10N60RBKMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IKU10N60RBKMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT 600V 20A 150W TO251-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.1V @ 15V, 10A |
| Test Condition: | 400V, 10A, 23 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 14ns/192ns |
| Switching Energy: | 590µJ |
| Supplier Device Package: | PG-TO251-3 |
| Series: | TrenchStop® |
| Reverse Recovery Time (trr): | 62ns |
| Power - Max: | 150W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Other Names: | IKU10N60R IKU10N60R-ND SP000629354 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | Trench |
| Gate Charge: | 64nC |
| Detailed Description: | IGBT Trench 600V 20A 150W Through Hole PG-TO251-3 |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 30A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 20A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IKU10N60RBKMA1, use the request quote form to request IKU10N60RBKMA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IKU10N60RBKMA1.The price and lead time for IKU10N60RBKMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IKU10N60RBKMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
