IKD10N60RATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IKD10N60RATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IKD10N60RATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IKD10N60RATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT 600V 20A TO252-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.73 | $1.553 | $1.248 | $1.025 | $0.85 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.1V @ 15V, 10A |
| Test Condition: | 400V, 10A, 23 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 14ns/192ns |
| Switching Energy: | 210µJ (on), 380µJ (off) |
| Supplier Device Package: | PG-TO252-3 |
| Series: | TrenchStop™ |
| Power - Max: | 150W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | IKD10N60RATMA1CT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 52 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | Trench Field Stop |
| Gate Charge: | 64nC |
| Detailed Description: | IGBT Trench Field Stop 600V 20A 150W Surface Mount PG-TO252-3 |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 30A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 20A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IKD10N60RATMA1, use the request quote form to request IKD10N60RATMA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IKD10N60RATMA1.The price and lead time for IKD10N60RATMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IKD10N60RATMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
