IKD15N60RFATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IKD15N60RFATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IKD15N60RFATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IKD15N60RFATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT 600V 30A 250W PG-TO252-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.065 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.5V @ 15V, 15A |
| Test Condition: | 400V, 15A, 15 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 13ns/160ns |
| Switching Energy: | 270µJ (on), 250µJ (off) |
| Supplier Device Package: | PG-TO252-3 |
| Series: | TrenchStop® |
| Reverse Recovery Time (trr): | 74ns |
| Power - Max: | 250W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | IKD15N60RF IKD15N60RF-TR IKD15N60RF-TR-ND IKD15N60RFATMA1TR SP000939368 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 52 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | Trench Field Stop |
| Gate Charge: | 90nC |
| Detailed Description: | IGBT Trench Field Stop 600V 30A 250W Surface Mount PG-TO252-3 |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 45A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 30A |
| Base Part Number: | *KD15N60 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IKD15N60RFATMA1, use the request quote form to request IKD15N60RFATMA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IKD15N60RFATMA1.The price and lead time for IKD15N60RFATMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IKD15N60RFATMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
