IHLP2525CZER2R2M06
Vishay Precision Group
IHLP2525CZER2R2M06
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IHLP2525CZER2R2M06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IHLP2525CZER2R2M06
Manufacturer Vishay
Description Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 8A 17.73mOhm DCR 2525 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32701 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Molded
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Shielding:Shielded
Series:IHLP-2525CZ-06
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:-
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:2.2µH
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:2.2µH Shielded Molded Inductor 8A 17.73 mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR):17.73 mOhm
Current Rating:8A
Current - Saturation:14A